IXYS IXYA55N65B5
Part No.:
IXYA55N65B5
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXYA55N65B5.pdf
Description:
650V, 55A, XPT Gen5 B5 IGBT in
Shipping
IXYA55N65B5 Specifications
Series:
Gen5 XPT™
Package/Case:
Packaging:
Bulk
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
122 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
250 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.5V @ 15V, 100A
Power - Max:
395 W
Switching Energy:
550µJ (on), 600µJ (off)
Gate Charge:
130 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/200ns
Test Condition:
300V, 25A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)