IXYS IXYA48N65A5
Part No.:
IXYA48N65A5
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXYA48N65A5.pdf
Description:
650V, 48A, XP Gen5 A5 IGBT in TO
Shipping
IXYA48N65A5 Specifications
Series:
Gen5 XPT™
Package/Case:
Packaging:
Bulk
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
130 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
236 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.4V @ 15V, 30A
Power - Max:
326 W
Switching Energy:
400µJ (on), 1.25mJ (off)
Gate Charge:
100 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/205ns
Test Condition:
400V, 30A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)