IXYS IXYA20N65C3D1
Part No.:
IXYA20N65C3D1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXYA20N65C3D1.pdf
Description:
IGBT 650V 50A TO263AA
Shipping
IXYA20N65C3D1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
XPT™, GenX3™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
430µJ (on), 650µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
30 nC
Td (on/off) @ 25°C:
19ns/80ns
Test Condition:
400V, 20A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
34 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)