IXYS IXYA20N65C3
Part No.:
IXYA20N65C3
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXYA20N65C3.pdf
Description:
IGBT
Shipping
IXYA20N65C3 Specifications
Series:
XPT™, GenX3™
Package/Case:
Packaging:
Tube
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:
230 W
Switching Energy:
430µJ (on), 650µJ (off)
Gate Charge:
30 nC
Td (on/off) @ 25°C:
19ns/80ns
Test Condition:
400V, 20A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
34 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)