IXYS IXYA20N120C3HV-TRL
Part No.:
IXYA20N120C3HV-TRL
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXYA20N120C3HV-TRL.pdf
Description:
IXYA20N120C3HV TRL
Shipping
IXYA20N120C3HV-TRL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
XPT™, GenX3™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
96 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.4V @ 15V, 20A
Power - Max:
278 W
Switching Energy:
1.3mJ (on), 500µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
53 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/90ns
Test Condition:
600V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
29 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)