IXYS IXXP12N65B4D1
Part No.:
IXXP12N65B4D1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXXP12N65B4D1.pdf
Description:
IGBT 650V 38A TO220-3
Shipping
IXXP12N65B4D1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
XPT™, GenX4™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
38 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
70 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.95V @ 15V, 12A
Power - Max:
160 W
Switching Energy:
440µJ (on), 220µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
34 nC
Td (on/off) @ 25°C:
13ns/158ns
Test Condition:
400V, 12A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
43 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)