IXYS IXXH80N65B4
Part No.:
IXXH80N65B4
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXXH80N65B4.pdf
Description:
IGBT 650V 160A 625W TO247AD
Shipping
IXXH80N65B4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
GenX4™, XPT™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
160 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
430 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 80A
Power - Max:
625 W
Switching Energy:
3.77mJ (on), 1.2mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
120 nC
Td (on/off) @ 25°C:
38ns/120ns
Test Condition:
400V, 80A, 3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)