Littelfuse Inc. IXTY90N055T2
Part No.:
IXTY90N055T2
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IXTY90N055T2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 90A TO252
Shipping
IXTY90N055T2 Specifications
Series:
TrenchT2™
Package/Case:
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8.4mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
42 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2770 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
150W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)