Littelfuse Inc. IXTY1R6N100D2
Part No.:
IXTY1R6N100D2
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IXTY1R6N100D2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 1000V 1.6A TO252
Shipping
IXTY1R6N100D2 Specifications
Series:
Depletion
Package/Case:
FET Type:
N-Channel, Depletion Mode
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
10Ohm @ 800mA, 0V
Vgs(th) (Max) @ Id:
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
27 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
645 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
100W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)