IXYS IXTU02N50D
Part No.:
IXTU02N50D
Manufacturer:
IXYS
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
IXTU02N50D.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 200MA TO251
Shipping
IXTU02N50D Specifications
Manufacturer:
IXYS
Series:
Depletion
Package/Case:
FET Type:
N-Channel, Depletion Mode
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
200mA (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
30Ohm @ 50mA, 0V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 25µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
120 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.1W (Ta), 25W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)