Littelfuse Inc. IXTP80N10T
Part No.:
IXTP80N10T
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXTP80N10T.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 80A TO220AB
Shipping
IXTP80N10T Specifications
Series:
Trench
Package/Case:
TO-220-3
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
14mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
60 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3040 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
230W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)