IXYS IXTA15P15T
Part No.:
IXTA15P15T
Manufacturer:
IXYS
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXTA15P15T.pdf
Description:
MOSFET P-CH 150V 15A TO263
Shipping
IXTA15P15T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
TrenchP™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
240mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
48 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3650 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
150W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)