IXYS IXST24N60BD1
Part No.:
IXST24N60BD1
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXST24N60BD1.pdf
Description:
IGBT 600V 48A TO268AA
Shipping
IXST24N60BD1 Specifications
Package/Case:
Packaging:
Box
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
48 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
96 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 24A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
1.3mJ (off)
Gate Charge:
41 nC
Td (on/off) @ 25°C:
50ns/150ns
Test Condition:
480V, 24A, 33Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)