IXYS IXST15N120B
Part No.:
IXST15N120B
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXST15N120B.pdf
Description:
IGBT PT 1200V 30A TO268AA
Shipping
IXST15N120B Specifications
Package/Case:
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.4V @ 15V, 15A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
1.5mJ (off)
Gate Charge:
57 nC
Td (on/off) @ 25°C:
30ns/148ns
Test Condition:
960V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)