IXYS IXSK80N60B
Part No.:
IXSK80N60B
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXSK80N60B.pdf
Description:
IGBT 600V 160A 500W TO264
Shipping
IXSK80N60B Specifications
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
160 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 80A
Power - Max:
500 W
Switching Energy:
4.2mJ (off)
Gate Charge:
240 nC
Td (on/off) @ 25°C:
60ns/140ns
Test Condition:
480V, 80A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)