IXYS IXSK50N60BD1
Part No.:
IXSK50N60BD1
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXSK50N60BD1.pdf
Description:
IGBT 600V 75A 300W TO264
Shipping
IXSK50N60BD1 Specifications
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 50A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
3.3mJ (off)
Gate Charge:
167 nC
Td (on/off) @ 25°C:
70ns/150ns
Test Condition:
480V, 50A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)