IXYS IXSK40N60CD1
Part No.:
IXSK40N60CD1
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXSK40N60CD1.pdf
Description:
IGBT 600V 75A 280W TO264
Shipping
IXSK40N60CD1 Specifications
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 40A
Power - Max:
280 W
Switching Energy:
1mJ (off)
Gate Charge:
190 nC
Td (on/off) @ 25°C:
50ns/70ns
Test Condition:
480V, 40A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)