IXYS IXSK35N120BD1
Part No.:
IXSK35N120BD1
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXSK35N120BD1.pdf
Description:
IGBT 1200V 70A 300W TO264
Shipping
IXSK35N120BD1 Specifications
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
70 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
140 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.6V @ 15V, 35A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
5mJ (off)
Gate Charge:
120 nC
Td (on/off) @ 25°C:
36ns/160ns
Test Condition:
960V, 35A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
40 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)