IXYS IXSH45N120B
Part No.:
IXSH45N120B
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXSH45N120B.pdf
Description:
IGBT 1200V 75A 300W TO247
Shipping
IXSH45N120B Specifications
Package/Case:
TO-247-3
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 45A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
13mJ (off)
Gate Charge:
120 nC
Td (on/off) @ 25°C:
36ns/360ns
Test Condition:
960V, 45A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)