IXYS IXSH45N100
Part No.:
IXSH45N100
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXSH45N100.pdf
Description:
IGBT 1000V 75A 300W TO247
Shipping
IXSH45N100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 45A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
15mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
165 nC
Td (on/off) @ 25°C:
80ns/400ns
Test Condition:
800V, 45A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)