IXYS IXSH24N60
Part No.:
IXSH24N60
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXSH24N60.pdf
Description:
IGBT 600V 48A 150W TO247
Shipping
IXSH24N60 Specifications
Series:
HiPerFAST™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
48 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
96 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 24A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
2mJ (off)
Gate Charge:
75 nC
Td (on/off) @ 25°C:
100ns/450ns
Test Condition:
480V, 24A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)