IXYS IXSA10N60B2D1
Part No.:
IXSA10N60B2D1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXSA10N60B2D1.pdf
Description:
IGBT 600V 20A 100W TO263
Shipping
IXSA10N60B2D1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
30 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 10A
Power - Max:
100 W
Switching Energy:
430µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
17 nC
Td (on/off) @ 25°C:
30ns/180ns
Test Condition:
480V, 10A, 30Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)