IXYS IXLF19N250A
Part No.:
IXLF19N250A
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Datasheet:
IXLF19N250A.pdf
Description:
IGBT 2500V 32A 250W I4PAC
Shipping
IXLF19N250A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
2500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
32 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.9V @ 15V, 19A
Power - Max:
250 W
Switching Energy:
15mJ (on), 30mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
142 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
1500V, 19A, 47Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)