IXYS IXGX320N60A3
Part No.:
IXGX320N60A3
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
IXGX320N60A3.pdf
Description:
IGBT 600V 320A 1000W PLUS247
Shipping
IXGX320N60A3 Specifications
Series:
GenX3™
Package/Case:
TO-247-3 Variant
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
320 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
700 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.25V @ 15V, 100A
Power - Max:
1000 W
Gate Charge:
560 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)