IXYS IXGT28N60BD1
Part No.:
IXGT28N60BD1
Datasheet:
IXGT28N60BD1.pdf
Description:
IGBT 600V 40A TO268AA
Shipping
IXGT28N60BD1 Specifications
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 28A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
2mJ (off)
Gate Charge:
68 nC
Td (on/off) @ 25°C:
15ns/175ns
Test Condition:
480V, 28A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)