IXYS IXGT24N170
Part No.:
IXGT24N170
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXGT24N170.pdf
Description:
IGBT NPT 1700V 50A TO268AA
Shipping
IXGT24N170 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.3V @ 15V, 24A
Power - Max:
250 W
Switching Energy:
8mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
106 nC
Td (on/off) @ 25°C:
42ns/200ns
Test Condition:
1360V, 50A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)