IXYS IXGT16N170A
Part No.:
IXGT16N170A
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXGT16N170A.pdf
Description:
IGBT NPT 1700V 16A TO268AA
Shipping
IXGT16N170A Specifications
Package/Case:
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
16 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
5V @ 15V, 11A
Power - Max:
190 W
Switching Energy:
900µJ (off)
Gate Charge:
65 nC
Td (on/off) @ 25°C:
36ns/160ns
Test Condition:
850V, 16A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)