IXYS IXGR72N60B3H1
Part No.:
IXGR72N60B3H1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGR72N60B3H1.pdf
Description:
IGBT 600V 75A 200W ISOPLUS247
Shipping
IXGR72N60B3H1 Specifications
Series:
GenX3™
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
450 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.8V @ 15V, 60A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
1.4mJ (on), 1mJ (off)
Gate Charge:
225 nC
Td (on/off) @ 25°C:
31ns/152ns
Test Condition:
480V, 50A, 3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
140 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)