IXYS IXGR50N90B2D1
Part No.:
IXGR50N90B2D1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGR50N90B2D1.pdf
Description:
IGBT 900V 40A 100W ISOPLUS247
Shipping
IXGR50N90B2D1 Specifications
Series:
HiPerFAST™
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
900 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.9V @ 15V, 50A
Power - Max:
100 W
Switching Energy:
4.7mJ (off)
Gate Charge:
135 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/350ns
Test Condition:
720V, 50A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
200 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)