IXYS IXGR16N170AH1
Part No.:
IXGR16N170AH1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGR16N170AH1.pdf
Description:
IGBT 1700V 16A 120W ISOPLUS247
Shipping
IXGR16N170AH1 Specifications
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
16 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
5V @ 15V, 8A
Power - Max:
120 W
Switching Energy:
900µJ (off)
Gate Charge:
65 nC
Td (on/off) @ 25°C:
36ns/200ns
Test Condition:
850V, 16A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
150 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)