IXYS IXGQ85N33PCD1
Part No.:
IXGQ85N33PCD1
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
IXGQ85N33PCD1.pdf
Description:
IGBT 330V 85A 150W TO3P
Shipping
IXGQ85N33PCD1 Specifications
Series:
Polar™
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
330 V
Current - Collector (Ic) (Max):
85 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 100A
Power - Max:
150 W
Gate Charge:
80 nC
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
250 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)