IXYS IXGP48N60B3
Part No.:
IXGP48N60B3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXGP48N60B3.pdf
Description:
DISC IGBT PT-MID FREQUENCY TO-22
Shipping
IXGP48N60B3 Specifications
Series:
GenX3™
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
48 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
280 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.8V @ 15V, 32A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
840µJ (on), 660µJ (off)
Gate Charge:
115 nC
Td (on/off) @ 25°C:
22ns/130ns
Test Condition:
480V, 30A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)