IXYS IXGP30N120B3
Part No.:
IXGP30N120B3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXGP30N120B3.pdf
Description:
IGBT PT 1200V 60A TO220-3
Shipping
IXGP30N120B3 Specifications
Series:
GenX3™
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.5V @ 15V, 30A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
3.47mJ (on), 2.16mJ (off)
Gate Charge:
87 nC
Td (on/off) @ 25°C:
16ns/127ns
Test Condition:
960V, 30A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)