IXYS IXGP20N120BD1
Part No.:
IXGP20N120BD1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXGP20N120BD1.pdf
Description:
IGBT 1200V 40A 190W TO220
Shipping
IXGP20N120BD1 Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.4V @ 15V, 20A
Power - Max:
190 W
Switching Energy:
2.1mJ (off)
Gate Charge:
72 nC
Td (on/off) @ 25°C:
25ns/150ns
Test Condition:
960V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
40 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)