IXYS IXGP20N120
Part No.:
IXGP20N120
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXGP20N120.pdf
Description:
IGBT 1200V 40A 150W TO220
Shipping
IXGP20N120 Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
6.5mJ (off)
Gate Charge:
63 nC
Td (on/off) @ 25°C:
28ns/400ns
Test Condition:
800V, 20A, 47Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)