IXYS IXGP15N120C
Part No.:
IXGP15N120C
Datasheet:
IXGP15N120C.pdf
Description:
IGBT 1200V 30A 200W TO220AB
Shipping
IXGP15N120C Specifications
Series:
Lightspeed™
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.8V @ 15V, 15A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
1.05mJ (off)
Gate Charge:
86 nC
Td (on/off) @ 25°C:
25ns/150ns
Test Condition:
960V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)