IXYS IXGP12N60CD1
Part No.:
IXGP12N60CD1
Datasheet:
IXGP12N60CD1.pdf
Description:
IGBT 600V 24A 100W TO220
Shipping
IXGP12N60CD1 Specifications
Series:
HiPerFAST™, Lightspeed™
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
24 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
48 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 12A
Power - Max:
100 W
Switching Energy:
90µJ (off)
Gate Charge:
32 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/60ns
Test Condition:
480V, 12A, 18Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)