IXYS IXGP12N120A2
Part No.:
IXGP12N120A2
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXGP12N120A2.pdf
Description:
IGBT 1200V 24A 75W TO220
Shipping
IXGP12N120A2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
24 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
48 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 12A
Power - Max:
75 W
Switching Energy:
5.4mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
24 nC
Td (on/off) @ 25°C:
15ns/680ns
Test Condition:
960V, 12A, 100Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)