IXYS IXGP12N100AU1
Part No.:
IXGP12N100AU1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXGP12N100AU1.pdf
Description:
IGBT 1000V 24A 100W TO220AB
Shipping
IXGP12N100AU1 Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
24 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
48 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4V @ 15V, 12A
Power - Max:
100 W
Switching Energy:
4mJ (off)
Gate Charge:
65 nC
Td (on/off) @ 25°C:
100ns/850ns
Test Condition:
800V, 12A, 120Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
60 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)