IXYS IXGM30N60
Part No.:
IXGM30N60
Package:
TO-204AE
Datasheet:
IXGM30N60.pdf
Description:
IGBT 600V 50A 200W TO-204AE
Shipping
IXGM30N60 Specifications
Package/Case:
TO-204AE
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 30A
Power - Max:
200 W
Gate Charge:
180 nC
Td (on/off) @ 25°C:
100ns/500ns
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
200 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)