IXYS IXGH85N30C3
Part No.:
IXGH85N30C3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGH85N30C3.pdf
Description:
IGBT 300V 75A 333W TO247AD
Shipping
IXGH85N30C3 Specifications
Series:
GenX3™
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
420 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 85A
Power - Max:
333 W
Switching Energy:
200µJ (on), 390µJ (off)
Gate Charge:
136 nC
Td (on/off) @ 25°C:
25ns/100ns
Test Condition:
200V, 42.5A, 3.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)