IXYS IXGH40N120A2
Part No.:
IXGH40N120A2
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGH40N120A2.pdf
Description:
IGBT 1200V 75A 360W TO247
Shipping
IXGH40N120A2 Specifications
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 40A
Power - Max:
360 W
Switching Energy:
15mJ (off)
Gate Charge:
136 nC
Td (on/off) @ 25°C:
22ns/420ns
Test Condition:
960V, 40A, 2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)