IXYS IXGH39N60BD1
Part No.:
IXGH39N60BD1
Datasheet:
IXGH39N60BD1.pdf
Description:
IGBT 600V 76A 200W TO247AD
Shipping
IXGH39N60BD1 Specifications
Series:
HiPerFAST™
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
76 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
152 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.7V @ 15V, 39A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
4mJ (off)
Gate Charge:
110 nC
Td (on/off) @ 25°C:
25ns/250ns
Test Condition:
480V, 39A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)