IXYS IXGH35N120B
Part No.:
IXGH35N120B
Datasheet:
IXGH35N120B.pdf
Description:
IGBT 1200V 70A 300W TO247
Shipping
IXGH35N120B Specifications
Series:
HiPerFAST™
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
70 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
140 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.3V @ 15V, 35A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
3.8mJ (off)
Gate Charge:
170 nC
Td (on/off) @ 25°C:
50ns/180ns
Test Condition:
960V, 35A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)