IXYS IXGH32N90B2
Part No.:
IXGH32N90B2
Datasheet:
IXGH32N90B2.pdf
Description:
IGBT 900V 64A 300W TO247
Shipping
IXGH32N90B2 Specifications
Series:
HiPerFAST™
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
900 V
Current - Collector (Ic) (Max):
64 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 32A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
2.6mJ (off)
Gate Charge:
89 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/260ns
Test Condition:
720V, 32A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)