IXYS IXGH32N60C
Part No.:
IXGH32N60C
Datasheet:
IXGH32N60C.pdf
Description:
IGBT 600V 60A 200W TO247AD
Shipping
IXGH32N60C Specifications
Series:
HiPerFAST™, Lightspeed™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 32A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
320µJ (off)
Gate Charge:
110 nC
Td (on/off) @ 25°C:
25ns/85ns
Test Condition:
480V, 32A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)