IXYS IXGH32N170A
Part No.:
IXGH32N170A
Datasheet:
IXGH32N170A.pdf
Description:
IGBT 1700V 32A 350W TO247
Shipping
IXGH32N170A Specifications
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
32 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
110 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
5V @ 15V, 21A
Power - Max:
350 W
Switching Energy:
1.5mJ (off)
Gate Charge:
155 nC
Td (on/off) @ 25°C:
46ns/260ns
Test Condition:
850V, 32A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)