IXYS IXGH32N100A3
Part No.:
IXGH32N100A3
Datasheet:
IXGH32N100A3.pdf
Description:
IGBT 1000V 75A 300W TO247AD
Shipping
IXGH32N100A3 Specifications
Series:
GenX3™
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1000 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 32A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
2.6mJ (on), 9.5mJ (off)
Gate Charge:
87 nC
Td (on/off) @ 25°C:
24ns/385ns
Test Condition:
800V, 32A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)