IXYS IXGH30N120B3D1
Part No.:
IXGH30N120B3D1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGH30N120B3D1.pdf
Description:
IGBT 1200V 300W TO247AD
Shipping
IXGH30N120B3D1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
GenX3™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.5V @ 15V, 30A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
3.47mJ (on), 2.16mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
87 nC
Td (on/off) @ 25°C:
16ns/127ns
Test Condition:
960V, 30A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
100 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)