IXYS IXGH24N60BU1
Part No.:
IXGH24N60BU1
Datasheet:
IXGH24N60BU1.pdf
Description:
IGBT 600V 48A 150W TO247AD
Shipping
IXGH24N60BU1 Specifications
Series:
HiPerFAST™
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
48 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
96 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 24A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
600µJ (on), 800µJ (off)
Gate Charge:
90 nC
Td (on/off) @ 25°C:
25ns/150ns
Test Condition:
480V, 24A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)